Лас Навас дел Маркес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лас Навас дел Маркес
Панорамски поглед на Лас Навас дел Маркес
Панорамски поглед на Лас Навас дел Маркес
Знаме на Лас Навас дел МаркесАмблем на Лас Навас дел Маркес
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЛас Навас дел Маркес
Површина
 • Вкупна94 км2 (36 ми2)
Надм. вис.&100000000000013000000001.300 м
Население (2018)
 • Вкупно5,139[1]
 • Густина54,2/км2 (1,400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лас Навас дел Маркес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт