Сан Хуан де ла Нава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Хуан де ла Нава
Панорамски поглед на Сан Хуан де ла Нава
Панорамски поглед на Сан Хуан де ла Нава

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Хуан де ла Нава
Површина
 • Вкупна60 км2 (20 ми2)
Надм. вис.&100000000000000010000001 м
Население (2018)
 • Вкупно473[1]
 • Густина10,1/км2 (260/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Хуан де ла Нава — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт