Маељо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маељо
Поглед на Маељо
Поглед на Маељо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМаељо
Површина
 • Вкупна65 км2 (25 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно596[1]
 • Густина10,3/км2 (270/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Маељо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт