Беседас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беседас
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаБеседас
Површина
 • Вкупна32 км2 (12 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно206[1]
 • Густина11,1/км2 (290/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Беседас — општина која се наоѓа во покраината Авила, во автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Традиционални куќи во Беседас, Авила

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 40°24′N 5°38′W / 40.400° СГШ; 5.633° ЗГД / 40.400; -5.633