Химијалкон

Координати: 40°49′N 4°44′W / 40.817° СГШ; 4.733° ЗГД / 40.817; -4.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
Химијалкон
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаХимијалкон
Површина
 • Вкупна10 км2 (4 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно180
 • Густина18,0/км2 (500/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Химијалкон — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.


40°49′N 4°44′W / 40.817° СГШ; 4.733° ЗГД / 40.817; -4.733