Пехарес де Адаха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пехарес де Адаха
Поглед кон црквата во Пехарес де Адаха
Поглед кон црквата во Пехарес де Адаха
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПехарес де Адаха
Површина
 • Вкупна23 км2 (9 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно154[1]
 • Густина8,0/км2 (200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Пехарес де Адаха — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт