Прејди на содржината

Флорес де Авила

Координати: 40°56′N 5°05′W / 40.933° СГШ; 5.083° ЗГД / 40.933; -5.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Флорес де Авила

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаФлорес де Авила
Површина
 • Вкупна43 км2 (17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000898000000898 м
Население (2018)
 • Вкупно307[1]
 • Густина9,2/км2 (240/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Флорес де Авила — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Church of Santa María del Castillo, in Flores de Ávila
Altarpiece of the Church of Santa María del Castillo
  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°56′N 5°05′W / 40.933° СГШ; 5.083° ЗГД / 40.933; -5.083