Кастељанос де Сапардиел

Координати: 41°05′N 4°55′W / 41.083° СГШ; 4.917° ЗГД / 41.083; -4.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастељанос де Сапардиел
Црква Санта Мариа дел Кастиљо
Црква Санта Мариа дел Кастиљо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКастељанос де Сапардиел
Површина
 • Вкупна12 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно95[1]
 • Густина10,9/км2 (280/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Кастељанос де Сапардиел (шпански: Castellanos de Zapardiel) — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон, Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


41°05′N 4°55′W / 41.083° СГШ; 4.917° ЗГД / 41.083; -4.917