Бернуј-Сапардиел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бернуј-Сапардиел
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Знаме на Бернуј-Сапардиел
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаБернуј-Сапардиел
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000855000000855 м
Население (2018)
 • Вкупно108[1]
 • Густина8,7/км2 (230/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.bernuyzapardiel.es

Бернуј-Сапардиел — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт