Санто Доминиго де лас Посадес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санто Доминиго де лас Посадес
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСанто Доминиго де лас Посадес
Површина
 • Вкупна13 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно75[1]
 • Густина7,3/км2 (190/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Санто Доминиго де лас Посадес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Црквата Санто Доминиго де лас Посадес

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт