Прејди на содржината

Игера де лас Дуењас

Координати: 40°14′N 4°36′W / 40.233° СГШ; 4.600° ЗГД / 40.233; -4.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Игера де лас Дуењас
Чешма во Игера де лас Дуењас
Чешма во Игера де лас Дуењас
Амблем на Игера де лас Дуењас
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаИгера де лас Дуењас
Површина
 • Вкупна35 км2 (14 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно321
 • Густина9,2/км2 (240/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Игера де лас Дуењасопштина во покраината Авила, во автономната заедница Кастиља и Леон, Шпанија.


40°14′N 4°36′W / 40.233° СГШ; 4.600° ЗГД / 40.233; -4.600