Сан Естебан де Сапардиел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Естебан де Сапардиел
Поглед кон црквата во Сан Естебан де Сапардиел
Поглед кон црквата во Сан Естебан де Сапардиел

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Естебан де Сапардиел
Површина
 • Вкупна12 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно36[1]
 • Густина4,7/км2 (120/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Естебан де Сапардиел — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт