Пегуеринос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пегуеринос
Поглед кон Пегуеринос
Поглед кон Пегуеринос

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПегуеринос
Површина
 • Вкупна87 км2 (34 ми2)
Надм. вис.&100000000000000010000001 м
Население (2018)
 • Вкупно272[1]
 • Густина3,7/км2 (100/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.peguerinos.net

Пегуеринос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт