Орбита (Авила)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орбита
Поглед кон црквата во Орбита
Поглед кон црквата во Орбита

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаОрбита
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно75[1]
 • Густина6,9/км2 (180/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Орбита — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт