Посанко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Посанко

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПосанко
Површина
 • Вкупна11 км2 (4 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно49[1]
 • Густина4,8/км2 (120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Посанко — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

A typical house of Pozanco town.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт