Ла Адрада

Координати: 40°18′N 4°38′W / 40.300° СГШ; 4.633° ЗГД / 40.300; -4.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ла Адрада
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЛа Адрада
Површина
 • Вкупна58 км2 (22 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно2,517[1]
 • Густина37,2/км2 (960/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ла Адрада — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Don Álvaro de Luna Castle, built in the XIV century.
Consistorial house of La Adrada

40°18′N 4°38′W / 40.300° СГШ; 4.633° ЗГД / 40.300; -4.633

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт