Муњана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Муњана
Панорамски поглед на Муњана
Панорамски поглед на Муњана
Знаме на МуњанаАмблем на Муњана
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМуњана
Површина
 • Вкупна33 км2 (13 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно394[1]
 • Густина16,5/км2 (430/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Муњана — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт