Прејди на содржината

Солана де Авила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Солана де Авила
Поглед кон Солана де Авила
Поглед кон Солана де Авила
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСолана де Авила
Површина
 • Вкупна68 км2 (26 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно113[1]
 • Густина2,9/км2 (80/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Солана де Авила — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт