Санта Крус де Пинареас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Крус де Пинареас
Панорамски поглед на Санта Крус де Пинареас
Панорамски поглед на Санта Крус де Пинареас
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСанта Крус де Пинареас
Површина
 • Вкупна41 км2 (16 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно141[1]
 • Густина4,9/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Санта Крус де Пинареас — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт