Прејди на содржината

Виљануева дел Асерал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виљануева дел Асерал
Поглед кон црквата
Поглед кон црквата

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВиљануева дел Асерал
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно122[1]
 • Густина9,4/км2 (240/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Виљануева дел Асерал — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт