Педро-Родригес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Педро Родригес
Поглед кон црквата во Педро Родригес
Поглед кон црквата во Педро Родригес

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПедро Родригес
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно140[1]
 • Густина14,6/км2 (380/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Педро Родригес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт