Бургохондо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бургохондо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаБургохондо
Површина
 • Вкупна55 км2 (21 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно1,196[1]
 • Густина21,5/км2 (560/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Аданеро — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Градското собрание во Бургохондо

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт