Сан Хуан дел Олмо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Хуан дел Олмо
Црквата во Сан Хуан дел Олмо
Црквата во Сан Хуан дел Олмо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Хуан дел Олмо
Површина
 • Вкупна30 км2 (10 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно156
 • Густина5,2/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Хуан дел Олмо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.