Прејди на содржината

Моралеха де Матакабрас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моралеха де Матакабрас
Поглед кон црквата во Моралеха де Матакабрас
Поглед кон црквата во Моралеха де Матакабрас
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМоралеха де Матакабрас
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно50[1]
 • Густина4,7/км2 (120/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Моралеха де Матакабрас — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт