Санта Марија де Аројо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Марија де Аројо
Поглед кон црквата во Санта Марија де Аројо
Поглед кон црквата во Санта Марија де Аројо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСанта Марија де Аројо
Површина
 • Вкупна11 км2 (4 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно111[1]
 • Густина10,4/км2 (270/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Санта Марија де Аројо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт