Хилбуена

Координати: 40°53′N 5°07′W / 40.883° СГШ; 5.117° ЗГД / 40.883; -5.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хилбуена
Поглед на Хилбуена

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаХилбуена
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно77[1]
 • Густина5,4/км2 (140/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Хилбуена — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°53′N 5°07′W / 40.883° СГШ; 5.117° ЗГД / 40.883; -5.117