Ернансанчо

Координати: 40°51′N 4°44′W / 40.850° СГШ; 4.733° ЗГД / 40.850; -4.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ернансанчо
Градско собрание на Ернансанчо (Авила, Шпанија).
Градско собрание на Ернансанчо (Авила, Шпанија).

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕрнансанчо
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно215
 • Густина11,3/км2 (290/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ернансанчо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.


40°51′N 4°44′W / 40.850° СГШ; 4.733° ЗГД / 40.850; -4.733