Кабесас дел Виљар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кабесас дел Виљар
Парохиска црква Сан Јуан Баутиста
Парохиска црква Сан Јуан Баутиста

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКабесас дел Виљар
Површина
 • Вкупна110 км2 (40 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно275[1]
 • Густина3,6/км2 (90/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Кабесас дел Виљар — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт