Наватехарес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наватехарес
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНаватехарес
Површина
 • Вкупна11 км2 (4 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно55[1]
 • Густина6,6/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Наватехарес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт