Прејди на содржината

Манхабалаго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манхабалаго
Камбанарија на црквата Сан Мигел
Камбанарија на црквата Сан Мигел

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМанхабалаго
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно27[1]
 • Густина2,8/км2 (70/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Манхабалаго — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт