Сан Бартоломе де Корнеха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Бартоломе де Корнеха
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Бартоломе де Корнеха
Површина
 • Вкупна7 км2 (3 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно43[1]
 • Густина9,1/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Бартоломе де Корнеха — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт