Прејди на содржината

Сан Педро дел Аројо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Педро дел Аројо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Педро дел Аројо
Површина
 • Вкупна18 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно428[1]
 • Густина26,2/км2 (680/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Педро дел Аројо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Railway station of San Pedro del Arroyo in Spring 1995.
  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт