Нарос дел Кастиљо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нарос дел Кастиљо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНарос дел Кастиљо
Површина
 • Вкупна33 км2 (13 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно161[1]
 • Густина5,9/км2 (150/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Нарос дел Кастиљо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт