Пиедралавес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиедралавес
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПиедралавес
Површина
 • Вкупна55 км2 (21 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно2,057[1]
 • Густина38,5/км2 (1,000/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Пиедралавес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Panoramic view of Piedralaves.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт