Берокалехо де Арагона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берокалехо де Арагона
Поглед кон Берокалехо де Арагона
Поглед кон Берокалехо де Арагона
Знаме на Берокалехо де Арагона
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаБерокалехо де Арагона
Површина
 • Вкупна8 км2 (3 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно43[1]
 • Густина6,5/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Берокалехо де Арагона — општина која се наоѓа во покраината Авила, во автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт