Навалоса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Навалоса
Карактер од карневалот во Навалоса
Карактер од карневалот во Навалоса

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНавалоса
Површина
 • Вкупна30 км2 (10 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно321[1]
 • Густина14,4/км2 (370/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Навалоса — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт