Гисандо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гисандо
Guisando

Поглед на Гисандо
Знаме на ГисандоГрб на Гисандо
Гисандо is located in Шпанија
Гисандо
Гисандо
Координати: 40°13′18″N 5°8′23″W / 40.22167° СГШ; 5.13972° ЗГД / 40.22167; -5.13972Координати: 40°13′18″N 5°8′23″W / 40.22167° СГШ; 5.13972° ЗГД / 40.22167; -5.13972
ЗемјаШпанија
Автон. заед.Кастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаГисандо
Површина
 • Вкупна37 км2 (14 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно511[1]
 • Густина16,8/км2 (440/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Гисандо (шпански: Guisando) — општина во покраината Авила во Кастиља и Леон, Шпанија. Според пописот од 2013 г., општината има 564 жители.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]