Прејди на содржината

Муњопепе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Муњопепе
Поглед кон Муњопепе
Поглед кон Муњопепе

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМуњопепе
Површина
 • Вкупна6 км2 (2 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно103[1]
 • Густина18,0/км2 (500/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Муњопепе — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт