Кабесас де Аламбре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кабесас де Аламбре

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКабесас де Аламбре
Површина
 • Вкупна11 км2 (4 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно157[1]
 • Густина17,0/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Кабесас де Аламбре — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Црква Сан Кристобал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт