Ерадон де Пинарес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерадон де Пинарес

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕрадон де Пинарес
Површина
 • Вкупна48 км2 (19 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно578
 • Густина12,0/км2 (300/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ерадон де Пинарес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.