Алборнос

Координати: 40°50′N 4°53′W / 40.833° СГШ; 4.883° ЗГД / 40.833; -4.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алборнос
Црквата во Алборнос
Црквата во Алборнос
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаАлборнос
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно190[1]
 • Густина12,8/км2 (330/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Аданеро — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија. Според пописот од 2004 година, општината има 218 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°50′N 4°53′W / 40.833° СГШ; 4.883° ЗГД / 40.833; -4.883