Прејди на содржината

Вињегра де Морања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вињегра де Морања
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВињегра де Морања
Површина
 • Вкупна10 км2 (4 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно58[1]
 • Густина8,5/км2 (220/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Црква на Санто Доминго де Гусман, во Вињегра де Морања

Вињегра де Морања — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт