Боојо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боојо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаБоојо
Површина
 • Вкупна74 км2 (29 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно248[1]
 • Густина5,6/км2 (150/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Клисурата Боојо

Боојо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт