Фуентес де Ањо

Координати: 41°01′N 4°54′W / 41.017° СГШ; 4.900° ЗГД / 41.017; -4.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фуентес де Ањо
Палата на грофот во Фуентес де Ањо
Палата на грофот во Фуентес де Ањо
Амблем на Фуентес де Ањо
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаФуентес де Ањо
Површина
 • Вкупна20 км2 (8 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно162
 • Густина8,1/км2 (210/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Фуентес де Ањо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.


41°01′N 4°54′W / 41.017° СГШ; 4.900° ЗГД / 41.017; -4.900