Сан Висенте де Аревало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Висенте де Аревало

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Висенте де Аревало
Површина
 • Вкупна16 км2 (6 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно171[1]
 • Густина13,6/км2 (350/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Висенте де Аревало — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Градското собрание

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт