Момбелтран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Момбелтран
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМомбелтран
Површина
 • Вкупна49 км2 (19 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно1,006[1]
 • Густина23,4/км2 (610/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Момбелтран — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт