Прејди на содржината

Пиедраита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиедраита
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПиедраита
Површина
 • Вкупна28 км2 (11 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно1,811[1]
 • Густина72,3/км2 (1,870/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Пиедраита — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт