Сан Хуан дел Молиниљо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Хуан дел Молиниљо
Поглед кон црквата во Сан Хуан дел Молиниљо
Поглед кон црквата во Сан Хуан дел Молиниљо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Хуан дел Молиниљо
Површина
 • Вкупна35 км2 (14 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно199[1]
 • Густина9,4/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Хуан дел Молиниљо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт