Прејди на содржината

Кисла

Координати: 40°58′N 5°01′W / 40.967° СГШ; 5.017° ЗГД / 40.967; -5.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кисла
Црква во Кисла
Црква во Кисла

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКисла
Управа
 • modérateurКисла
Површина
 • Вкупна20 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно109[1]
 • Густина8,8/км2 (230/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Кисла — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°58′N 5°01′W / 40.967° СГШ; 5.017° ЗГД / 40.967; -5.017