Соталбо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соталбо
Поглед кон црквата во Мартихереро
Поглед кон црквата во Мартихереро
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСоталбо
Површина
 • Вкупна90 км2 (30 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно251[1]
 • Густина3,0/км2 (80/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Соталбо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт